Джерела та приймачі інформації інформатика. Урок з інформатики: "Джерела та приймачі інформації". Пояснення нового матеріалу

Домашнє завдання

РТ: №2, 4, 5




Смакова

Звукова

Зорова

Нюхальна

Відчутна


Відгадай загадки та згадай, як людина сприймає інформацію. Назви вид інформації.

  • Завжди він у роботі, Коли ми говоримо; А відпочиваємо, Коли ми мовчимо .
  • Оля слухає у лісі, Як кричать зозулі. А для цього потрібні Нашій Олі …
  • Ми в неї взимку та влітку

З голови до ніг одягнені,

Навіть на ніч зняти не можемо,

Бо це…

мова

вушка

шкіра


Відгадай загадки і згадай, що допомагає людині сприймати інформацію. Назви вид інформації.

  • Ось гора, а біля гори Дві глибокі нори. У цих норах повітря бродить, То заходить, то виходить. Ось гора, а біля гори Дві глибокі нори. У цих норах повітря бродить, То заходить, то виходить.
  • Живе мій братик за горою,

та не зустрінеться зі мною.

очі



Яку інформацію можна отримати, не торкаючись предмета? А яку торкнувшись?


Тема урока:

Допоможи мишці дістатися до сиру і дізнайся про тему уроку.

«Джерела та приймачі інформації».


Прочитай у підручнику, що ти маєш сьогодні зрозуміти і чого навчитися?

стор. 15



Переглянь фрагмент. Хто джерело, а хто приймач інформації?

Переглянути фрагмент мультфільму.

Зроби висновок, хто повідомляє інформацію, а хто її приймає?

Прочитай правило на сторінці 16 підручника та запам'ятай його.



Хто із героїв отримує інформацію, а хто ні? Свою відповідь поясни.

Приймачі інформації

Джерело інформації


Поясні сенс схеми.

Книга – джерело інформації

Читає людина – приймач інформації

Прочитай правило на сторінці 18 підручника та запам'ятай його.



Розклади по кошиках. Поясні сенс термінів.

Природний

Штучний

джерело

джерело


Вивчи таблицю на сторінці 23. Назви види джерел інформації. Підбери відповідне зображення.


Найголовніше:

Від _____________інформації ми можемо отримати різні види інформації.

Все, що створено природою, може бути _______________джерелом інформації.

Все, що створено людиною, може бути _______________джерелом інформації.

природним

штучним

джерел




Урок 2. Дата______________________________

Тема урока: "Джерела та приймачі інформації»

Цілі уроку:

Познайомити учнів з відмінностями та особливостями джерел та приймачів інформації

Завдання уроку

Освітні

    навчити виділяти та розрізняти джерела та приймачі інформації;

    розширити поняття про способи представлення інформації для різних джерел.

Розвиваючі

    розвивати спостережливість та фантазію;

    розвивати допитливість дитини та прищеплювати йому інтерес до дослідження;

    продовжувати формувати інформаційну культуру дитини;

Виховні

    навчити наполегливості, зібраності, організованості, акуратності

    виховувати дбайливе ставлення до шкільного майна

Хід уроку

    Організаційний момент

Вітання. Перевірка готовності до уроку.

    Актуалізація знань:

    Які органи чуття є в людини сприйняття інформації?

    Навіщо людині 5 органів чуття?

    Як називають інформацію, що отримується за допомогою очей, вух, носа, шкіри та мови?

    Яку інформацію можна отримати, не торкаючись предмета?

    Навіщо людині потрібна інформація?

Перевірка дом.завдання в робочих зошитах.

    Пояснення нового матеріалу:

Отже, тема нашого уроку «Джерело та приймач інформації».

Якщо людина розповідає – вона ДЖЕРЕЛА інформації. Якщо людина слухає та розуміє – вона ПРИЄМНИК інформації. Читаючи книгу, людина бере з неї інформацію і тому є джерелом інформації. Людина, яка читатиме цю книгу, буде приймачем.

Джерело інформації - кожен предмет та явище, якщо від нього чи за допомогою нього ми отримуємо інформацію. Приймач інформації - людина, тварина чи пристрій, що приймає інформацію. Джерела та приймачі інформації можуть бути одухотвореними (людина, тварини) або неживими (технічні пристрої, природні явища).

Природа є джерелом інформації. Різну інформацію людина може отримати від джерел, як сонце, гори, дерева, тварини тощо. Зірки на небі є джерелом лише зорової інформації. Соловей, який співає у парку, – джерело звукової інформації для того, хто його чує. А прекрасна, але колюча троянда може бути джерелом і зорової, і нюхової, і відчутної інформації. Як ви вважаєте, чому? (Відповідь дітей)

Петя та Коля зустрілися після канікул. По черзі хлопці розповідали один одному, як вони провели літо. Коли Петя говорив, він був джерелом інформації для Колі. Потім Петя слухав Колю і був у цей момент приймачем інформації.

Отже, під час спілкування люди по черзі виступають то ролі джерела, то ролі приймача інформації. Якщо людина щось розповідає, вона є джерелом інформації, якщо слухає і розуміє, він приймач інформації.

Але чи завжди книга є джерелом інформації?

У якому разі вона не буде джерелом інформації? (Відповіді дітей)

Правильно, книга може бути джерелом інформації лише тим, хто вміє читати. Адже книги бувають різні: підручники, завдання, довідники, енциклопедії, але не всі їх розуміють.

Читає книгу людина - приймач інформації.

    Закріплення нової теми:

Робота Р.Т. 7-9, упр 1-3

    Робота за комп'ютером:

Робота в Блокнот за картками

    Підбиття підсумків уроку

Відповідаємо на запитання:

    Чи може бути джерелом інформації? Наведіть приклад.

    Назвіть джерело звукової інформації для кота.

    Що може бути джерелом дотикальної інформації для людини?

Домашнє завдання

З передачею та обробкою інформації пов'язані також поєднані поняття ‒ джерело і приймач інформації.

Джерело інформації ‒ це суб'єкт або об'єкт, що породжує інформацію та представляє її у вигляді повідомлення.

За типом повідомлень, що генеруються, джерела поділяються на дискретніі безперервні.

Приймач інформації ‒ це суб'єкт чи об'єкт, який приймає повідомлення і здатний правильно його інтерпретувати.

У цих визначеннях поєднання "суб'єкт чи об'єкт" означає, що джерелами та приймачами інформації можуть бути як людина або тварини, так і технічні пристрої або природні явища.

1. Від джерела до приймача інформація передається у вигляді повідомлень.

2. Повідомлення виступає як матеріальної оболонки для подання інформації при передачі.

3. Повідомлення є переносником інформації, а інформація є змістом повідомлення.

1.1.5 Лінії та канали передачі

Лінія передачі (зв'язку)  фізичне середовище передачі електричних сигналів, що несуть повідомлення.

Фізичне середовище передачі електричних сигналів  це простір або матеріал, через який поширюються електромагнітні хвилі.

Як фізичне середовище передачі електричних сигналів можуть використовуватися:

    провідні (повітряні) лінії зв'язку – не ізольовані дроти, натягнуті між телеграфними стовпами та висять у повітрі;

    кабельні лінії зв'язку - кабелі на основі кручених пар мідних проводів, коаксіальні кабелі, волоконно-оптичні кабелі тощо;

    земна атмосфера та/або космічний простір.

Щоб з'єднати між собою для передачі повідомлень двох або більше абонентів або їх абонентські пристрої, крім лінії передачі потрібен ще ряд додаткових пристроїв: різні перетворювачі сигналів, пристрої, що комутують, проміжні підсилювачі і т.п. Така сукупність технічних засобів та середовища поширення утворюють канал передачі(Канал зв'язку) електричних сигналів від джерела до одержувача інформації.

Канал передачі (мережі електрозв'язку): комплекс технічних засобів та середовища поширення, який забезпечує передачу сигналу електрозв'язку у нормованій смузі частот або з нормованою швидкістю передачі (ГОСТ Р 53801-2010).

Отже, канал передачі (зв'язку) включає лініюелектрозв'язкуі каналоутворювальне обладнання.

ГОСТ Р 53801-2010 визначає лінію електрозв'язку , як сукупність лінійних трактів або/і типових фізичних ланцюгів, які мають загальні лінійно-кабельні споруди, пристрої їх обслуговування та в межах дії пристроїв обслуговування одне й те саме середовище поширення, а також самі лінійно-кабельні споруди. (ГОСТ Р 53801-2010)

Примітка:Залежно від середовища поширення лінія зв'язку може бути кабельною, радіорелейною, супутниковою або комбінованою.

Лінійний тракт (мережі електрозв'язку): Комплекс технічних засобів системи передачі, що забезпечує передачу сигналів електрозв'язку у нормованій смузі частот або з нормованою швидкістю (ГОСТ Р 53801-2010).

Інакше кажучи, лінійний тракт – це апаратура передачі даних(АПД), призначена на формування сигналів, відповідних типу фізичної середовища передачі електричних сигналів.

Як АПД використовуються модеми, мережеві адаптери (мережні карти), оптичні модеми, пристрої підключення до цифрових каналів тощо.

При великій протяжності ліній зв'язку АПД може включати проміжне обладнання у вигляді різних підсилювачів - формувачів сигналів, що передаються.

Каналоутворювальне обладнанняпризначено для формування каналу передачі даних між двома взаємодіючими абонентами, при цьому в одній лінії зв'язку одночасно може бути сформовано кілька каналів за рахунок використання різних методів ущільнення.

Технологія ущільнення та формування багатоканальних систем передачі даних у мережах електрозв'язку називається мультиплексуваннямта реалізується мультиплексорами та демультиплексорами. Зазвичай, каналоутворювальне обладнання входить до складу вузлів телекомунікаційної мережі.

Поняття «інформація» є складним і має низку аспектів; найважливішими є семантичний (Семантика - від грецького слова Simanticos- уперекладі «позначає».) та математичний. Математичний (операційний), що базується на визначенні кількісної міри.

У семантичному (змістовному) аспекті поняття «інформація» є одним із первинних. Воно відповідає також термінам "відомості", "знання". За одним із визначень інформація - те, «що дозволяє одержувачу логічно сформулювати чи змінити уявлення». При цьому під «уявленням» розуміється «будь-яка структура (образ, схема, модель), абстрактна чи конкретна, властивості якої є символом або відповідають у певному сенсі властивостям деякої іншої структури».

Інформацію (відомості) про навколишній світ людина отримує в процесі безпосередньої взаємодії з ним, вивчення різних явищ, від інших людей усно, за допомогою книг, листів, радіо, телебачення та інших засобів спілкування. Робота автоматичних комплексоз машин та агрегатів також включає інформаційний обмін між окремими їх пристроями та частинами.

Будь-який інформаційний обмін передбачає здатність одержувача сприйняти інформацію, і навіть користуватися вже наявним в нього запасом тих чи інших відомостей. Відомості, які має споживач інформації до її отримання і знання яких може розраховувати відправник, прийнято називати апріорними (Від лат. apriori - "від самого початку".).

Джерела та приймачі інформації

У передачі інформації беруть участь відправник (джерело інформації), одержувач та технічні засоби зв'язку, які називають каналом зв'язку (рис. 7-1). Відправниками та одержувачами інформації можуть бути як люди, так і технічні пристрої (прилади, індикатори, машини). Інформація, що підлягає передачі і виражена у певній формі, називається повідомленням- Повідомлення можуть приймати різні форми: звук, текст, зображення та інших. Відмінності у формі повідомлень визначають вибір технічних засобів їх передачі. Наприклад, передачі текстових повідомлень розроблена телеграфна апаратура, передачі звуку - телефонна, рухоме зображення передається телевізійними пристроями, результати вимірів - телеметричними пристроями, а передачі команд управління (телеуправление) використовуються спеціальні лінії управління. Звідси випливає класифікація видів електричного зв'язку: телеграфія, телефонія, телебачення, телеметрія, телеуправління та ін. Аналогічно здійснюється класифікація видів радіозв'язку: радіотелеграфія, радіотелефонія, радіотелеметрія тощо

Мал. 7-1. Схема передачі.

Для ефективної передачі на великі відстані повідомлення попередньо перетворюється на сигнал, який є фізичним носієм, переносником повідомлення. У радіотехніці таким переносником повідомлень є високочастотні електромагнітні коливання - радіохвилі. Звідси назва – радіосигнал.

Крім здатності поширюватися, переносник повинен сприймати інформацію і доносити її наскільки можна без втрат до одержувача. Для цього один або кілька параметрів переносника змінюють за законом зміни повідомлення, що передається. Такий процес отримав назву модуляції. В результаті модуляції виходять сигнали, що несуть інформацію і поширюються в просторі.

Джерело інформації - це суб'єкт чи об'єкт, що породжує інформацію та представляє її як повідомлення.

У цих визначеннях поєднання «суб'єкт чи об'єкт» означає, що джерела та приймачі інформації можуть бути одухотвореними (людина, тварини) або неживими (технічні пристрої, природні явища). Щоб об'єкт (чи суб'єкт) вважався джерелом інформації, він має як її породити, а й мати можливість створити якийсь нестаціонарний процес і пов'язати інформацію з його параметрами, тобто. створити повідомлення. Наприклад, якщо людина щось вигадала, але тримає це у своєму мозку, вона не є джерелом інформації; проте він ним стає, як тільки свою ідею викладе на папері (у вигляді тексту, малюнка, схеми тощо) або висловить словами.

У визначенні приймача інформації важливим є те, що факт прийому повідомлення ще означає отримання інформації; інформація може вважатися отриманою лише у тому випадку, якщо приймачеві відомо правило інтерпретації повідомлення. Іншими словами, поняття «приймач повідомлення» та «приймач інформації» не тотожні. Наприклад, чуючи мова незнайомою мовою, людина виявляється приймачем повідомлення, але не приймачем інформації.

Проміжні пристрої-перетворювачі отримали назву технічні засоби зв'язку, а разом із їх середовищем вони називаються лінією зв'язку. До них відносяться телеграф, телефон, радіо і телебачення, комп'ютерні телекомунікації та ін. При використанні таких засобів виникає необхідність перетворення повідомлення з одного виду в інший без істотної втрати інформації, а також ув'язки швидкості передачі повідомлення (тобто інтервалу слідування та величини окремих сигналів) з можливостями лінії зв'язку та приймача.

Форми подання інформації

Передача інформації здійснюється за допомогою сигналів, а самим сигналом є зміна певної характеристики носія з часом. При цьому в залежності від особливостей зміни цієї характеристики (тобто параметра сигналу) з часом виділяють два типи сигналів: безперервні та дискретні.

Сигнал називається безперервним(або аналоговим), якщо його параметр може набувати будь-якого значення в межах деякого інтервалу

Якщо позначити Z- значення параметра сигналу, at-час, залежність Z(t) буде безперервною функцією (рис.1 1,а).

Прикладами безперервних сигналів є мова і музика, зображення, показання термометра (параметр сигналу – висота стовпа спирту або ртуті – має безперервний ряд значень) та ін.

Сигнал називається дискретним, якщо його параметр може набувати кінцевого числа значень в межах деякого інтервалу.


Приклад дискретних сигналів подано на рис. 1.1, б. Як випливає з визначення, дискретні сигнали можуть бути описані дискретним та кінцевим безліччю значень параметрів (Z). Прикладами пристроїв, що використовують дискретні сигнали, є годинник (електронний та механічний), цифрові вимірювальні прилади, книги, табло тощо.

Оскільки послідовність сигналів є повідомлення, якість перервності-безперервності сигналів переноситься і повідомлення - існують поняття «безперервне повідомлення» і «дискретне повідомлення». Очевидно, що дискретним вважатиметься повідомлення, побудоване з дискретних сигналів. Набагато менше підстав приписувати дану якість самої інформації, оскільки інформація - категорія нематеріальна і не може мати властивість дискретності або безперервності. З іншого боку, та сама інформація, як було зазначено, може бути представлена ​​у вигляді різних повідомлень, зокрема і які відрізняються характером сигналів. Наприклад, мова, яку чуємо, можна записати в аналоговому вигляді за допомогою магнітофона, а можна і законспектувати за допомогою дискретного набору букв. З цієї причини в інформатиці існують і використовуються поєднання «безперервна інформація» та «дискретна інформація». Їх треба розуміти лише як скорочення повних фраз: «інформація, подана за допомогою безперервних сигналів» та «інформація, подана за допомогою дискретних сигналів» - саме в такому контексті ці поняття будуть використовуватись у подальшому викладі. Тому коли йдеться про види інформації, правильніше говорити про форми її подання в повідомленні або про види повідомлень.

Важливим і найважливішим відмінністю безперервних і дискретних сигналів і те, що дискретні сигнали можна позначити, тобто. приписати кожному з кінцевих чисел можливі значення сигналу знак, який відрізнятиме цей сигнал від іншого.